Dni wolne – kiedy i w jaki sposób psychiatra może wystawić zwolnienie?

zwolnienie od psychiatry

Psychiatra podobnie jak wielu innych lekarzy ma możliwość wystawiania zwolnień lekarskich. Wizytę u niego można odbyć w sposób standardowy w gabinecie lub za pośrednictwem Internetu – online.  Podobnie jest w przypadku wystawiania recept. Kiedy należy zgłosić się do tego specjalisty po zwolnienie i jaki będzie najlepszy sposób na jej uzyskanie? Wyjaśnienie ułatwiające podjęcie decyzji w tekście poniżej.

W jakich sytuacjach można wziąć dni wolne od lekarza psychiatry?

Psychiatra może wystawić zwolnienie pracownikowi, u którego zdiagnozuje on problemy natury psychicznej. Tego typu schorzenia są bardzo nieprzewidywalne. Trudności w dotychczas wykonywanych czynnościach codziennych mogę pojawić się zupełnie nieoczekiwanie. Wszystko zależy od stanu chorego. Czasami wymagana jest nawet hospitalizacja. Przeważnie jednak rozwiązaniem jest dobór odpowiednich leków i odpoczynek w domowym zaciszu.

Jakie objawy mogą być powodem do zwolnienia pracownika z wykonywania obowiązków zawodowych? Z pewnością po zwolnienie powinna udać się osoba doświadczająca:

  • przewlekłego braku energii do życia,
  • smutku oraz nostalgii,
  • wahań nastrojów,
  • problemów ze snem w postaci bezsenności lub nadmiernej senności,
  • ataków paniki, silnych lęków,
  • poczucia braku zrozumienia oraz nieuzasadnionego zagrożenia.

To jedynie najczęstsze objawy pojawiające się u chorych osób. W niektórych przypadkach mogą one być trudne do zdiagnozowania i praktycznie niewidoczne. Rozpoznania choroby może dokonać jedynie lekarz specjalista po przeprowadzeniu wnikliwego badania.

Bardzo często zdarza się, że zwolnienie od psychiatry wydawane jest z powodu traumatycznego przeżycia. Zazwyczaj związanego ze śmiercią bliskiej osoby, przebytą chorobą, wypadkiem lub innego typu życiowymi komplikacjami. Osoba po przejściach potrzebuje czasu na odpoczynek oraz osiągnięcie równowagi życiowej.

Online lub w gabinecie – sposoby na otrzymanie zwolnienia i recepty

Jest kilka sposobów na odbycie wizyty lekarskiej. Jednym z najpopularniejszych jest zwykła wizyta w gabinecie. Drugim, ostatnio równie popularna wizyta online. Dotyczy to także wizyt u lekarzy psychiatrów oraz wystawiania recept. W drugim przypadku rozwiązaniem są także recepty online. Sposób ten stał się wręcz pionierskim rozwiązaniem od czasu rozpoczęcia pandemii. Szybkie e recepty online 24 wydawane są każdego dnia. Niezależnie od świąt, weekendów. To bezpieczne rozwiązanie dla pacjentów stale przyjmujących leki. Odnowienie recepty nie wymaga bowiem ich doboru ani ustalania dawkowania. Ten szybki sposób na zdobycie recepty, okazuje się czasami jedynym ratunkiem w trudnych sytuacjach. Możliwe jest nawet przepisanie antybiotyku, po wcześniejszym dokładnie przeprowadzonym wywiadzie oraz przekazaniu informacji o objawach.

W przypadku konsultacji psychiatrycznych, wymagających wystawienia zwolnienia może okazać się konieczna wizyta online. Wówczas możliwe jest lepsze zdiagnozowanie. Brak jakiegokolwiek kontaktu z pacjentem mógłby utrudnić ten proces. Wyjątkiem są sytuacje, w których lekarz od dawna leczy pacjenta, zna jego schorzenie oraz wie, jakie leki przyjmuje na stałe. Otrzymane w ten sposób zwolnienie od psychiatry jest tak samo ważne, jak to wystawione w tradycyjny sposób.

To, w jaki sposób będziemy ubiegali się o zwolnienie, ma kluczowe znaczenie w przypadku stopnia zaawansowania choroby. Większość psychiatrów wymaga bezpośredniego kontaktu z pacjentem celem dokonania prawidłowej oceny jego aktualnego stanu zdrowia. W niektórych przypadkach, zwłaszcza chorób o mniejszym natężeniu zgadzają się oni na wystawianie zwolnień przez Internet lub po konsultacji telefonicznej.  Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *