Pytanie, czy używanie lampy do paznokci jest zdrowe

Pytanie, czy używanie lampy do paznokci jest zdrowe

Pytanie czy używanie lampy do paznokci jest zdrowe ma kilka implikacji. Jednym z nich jest wystawienie skóry na działanie promieni UVA, które wnikają w skórę znacznie głębiej niż promienie UVB. Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować ekspozycję. Możesz stosować blokadę przeciwsłoneczną i nosić rękawiczki, a także ograniczyć stosowanie manicure żelowego do specjalnych okazji.

Promienie UVA wnikają w skórę głębiej niż promienie UVB

Promieniowanie słoneczne UV dzieli się na dwa rodzaje: UVB i UVA. Oba rodzaje promieniowania UV mogą powodować uszkodzenia skóry. Promienie UVA są silniejsze i wnikają głębiej w skórę. Promienie te występują częściej w godzinach porannych i popołudniowych. Są one najsilniejsze wiosną i latem, a mniej intensywne zimą. Jednak promienie UVB mogą nadal powodować uszkodzenia skóry o każdej porze roku. Co więcej, promienie UVB są bardziej szkodliwe dla skóry na wyższych wysokościach i na obszarach pokrytych śniegiem.

Promienie UVA wnikają w skórę głębiej niż promienie UVB i odgrywają większą rolę w powstawaniu nowotworów skóry. Z tego powodu są one znacznie bardziej szkodliwe dla skóry niż promienie UVB, ponieważ powodują większe uszkodzenia kluczowych substancji skóry. Ponieważ przenikają one przez szkło głębiej niż promienie UVB, ludzie, którzy spędzają czas przed oknami, są narażeni na działanie promieni UVA – sekcja ta została zaczerpnięta ze strony .

Promienie UVA mają znacznie wyższy poziom energii i mogą powodować poważne uszkodzenia skóry. Mogą uszkodzić DNA w komórkach skóry i mogą również powodować przedwczesne starzenie się skóry. Promienie te mogą również wpływać na układ odpornościowy i powodować czerniaka. Te nowotwory bardzo szybko się rozprzestrzeniają i mogą zaatakować inne narządy.

Promienie UVB są łatwiejsze do zablokowania przez chmury, ale promienie UVA mogą z czasem powodować uszkodzenia skóry. Dlatego tak ważna jest ochrona przed oboma tymi rodzajami promieniowania UV.

Blok przeciwsłoneczny

Jeśli umówiłaś się na wykonanie paznokci pod lampą, powinnaś nałożyć warstwę bloku przeciwsłonecznego na dłonie i stopy przed wyjściem na zewnątrz. Promieniowanie UV z tych lamp może uszkodzić skórę i spowodować przedwczesne zmarszczki, plamy starcze i raka skóry. Mimo że FDA otrzymała niewiele zgłoszeń dotyczących raka skóry spowodowanego przez te lampy UV, nadal najlepiej jest stosować blokadę przeciwsłoneczną podczas korzystania z tego typu urządzeń kosmetycznych. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś wrażliwa na słońce lub jeśli przyjmujesz pewne leki. Wśród tych leków są antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne i estrogeny.

Chociaż nie wiadomo, czy lampy do paznokci powodują raka skóry, to jednak z czasem mogą powodować uszkodzenia. Używanie lamp UV do paznokci może spowodować, że paznokcie zżółkną i będą się przedwcześnie łamać. Dzieje się tak dlatego, że promienie UV z tych lamp zawierają szkodliwe promienie UVA, które mogą uszkodzić DNA. Regularne suszenie lampą UV przyspieszy również oznaki starzenia się na Twoich dłoniach.

Chociaż nie udowodniono, że lampy UV do paznokci powodują raka skóry, ostatnie badania sugerują, że istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia skóry przez promienie UV. Przegląd literatury przeprowadzony w 2020 roku wykazał, że manicure żelowy UV jest związany z mniej niż jednym procentem ryzyka wystąpienia raka skóry u młodych dorosłych poniżej 40 roku życia. Zauważono również, że noszenie filtra przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania przed poddaniem się manicure żelowemu pomoże chronić skórę przed promieniowaniem UVA.

Podczas korzystania z lampy do paznokci upewnij się, że nosisz rękawiczki ochronne, aby chronić swoje dłonie. Zaleca się również stosowanie blokującego promienie UV kremu z filtrem SPF 50.

Rękawiczki

Ważne jest, aby znać ryzyko i korzyści wynikające z używania lampy do paznokci. Lampy UV do manicure emitują promienie UVA, które są znanymi czynnikami powodującymi raka. Mogą one również powodować plamy słoneczne i uszkadzać skórę. Uważa się, że lampy LED do paznokci są zdrowszą alternatywą. Lampy LED emitują szereg długości fal, w tym promienie UVA.

Pomimo powszechnego stosowania lamp do paznokci emitujących promieniowanie UVA, obecne dane wskazują na bardzo małe ryzyko kancerogenne. Ponadto autorzy nie zgłaszają żadnych konfliktów interesów. Nie mają oni żadnego komercyjnego ani osobistego interesu finansowego w opiniach wyrażonych w tym artykule. Na razie jednak w niniejszym artykule omówiono ryzyko i korzyści wynikające z używania lampy UVA do paznokci.

Chociaż promienie UV z lampy do paznokci mogą powodować uszkodzenia skóry, należy pamiętać, że lampy do paznokci UVA są regulowane przez FDA. Jeśli jednak nie jesteś pewien bezpieczeństwa swojego źródła światła UV, zawsze możesz skonsultować się z dermatologiem. Ogólnie rzecz biorąc, lampy do paznokci emitują bardzo małą ilość promieni UV i nigdy nie powinieneś używać jednego więcej niż dziesięć minut na rękę. Ponadto, najbezpieczniejszym sposobem korzystania z lampy UV do paznokci jest noszenie rękawiczek pochłaniających promieniowanie UV.

Lampa UV do paznokci może spowodować uszkodzenie skóry przez promieniowanie UV-A, co jest powodem, że większość manicure żelowego wykorzystuje etap utwardzania promieniami UV. Ponadto, skumulowana ekspozycja na promieniowanie UV-A może prowadzić do raka skóry. Ryzyko jest niskie, ale istnieją pewne badania potwierdzające, że długotrwała ekspozycja na lampy do paznokci może zwiększyć ryzyko.

Ograniczenie manicure żelowego do specjalnych okazji

Ograniczenie manicure żelowego do specjalnych okazji z użyciem lampy do paznokci to zdrowy sposób na cieszenie się pięknymi paznokciami bez ryzyka uszkodzenia skóry. Według dermatologów, promienie UV są szkodliwe dla skóry i mogą powodować zwyrodnienie plamki żółtej i zaćmę. Godnym podejściem jest zakrycie dłoni rękawiczkami chroniącymi przed promieniowaniem UV i unikanie słońca przez 20 minut przed wykonaniem manicure. W przeciwnym razie dłonie mogą ulec poparzeniu i powstać pęcherze.

Według dermatologów z Moffitt Cancer Center, lampy UV mogą u niektórych osób powodować raka skóry. Dobra wiadomość jest taka, że lampy LED emitują mniej szkodliwych promieni UV niż lampy UV. Jednak długotrwała ekspozycja na światło UV jest nadal szkodliwa. Może przyciemniać skórę i prowadzić do raka skóry.

Chociaż manicure żelowy może trwać dłużej niż tradycyjny lakier, jest on mniej zdrowy dla skóry i paznokci. Ponadto lampy UV mogą powodować przedwczesne starzenie się skóry i paznokci. Chociaż manicure żelowy może trwać dłużej niż tradycyjny lakier, dermatolodzy twierdzą, że manicure żelowy może powodować szybsze starzenie się skóry i utratę elastyczności.

Chociaż zawsze należy dbać o ochronę paznokci przed uszkodzeniami, lepiej ograniczyć manicure żelowy do specjalnych okazji. Należy również nosić rękawiczki ochronne podczas mycia naczyń i kąpieli rąk, ponieważ woda może wniknąć w paznokieć podczas jego fazy złuszczania. Może to prowadzić do rozwoju bakterii i grzybów. Ponadto zrywanie lakieru żelowego może spowodować dalsze uszkodzenia paznokcia, których naprawa może trwać nawet do sześciu miesięcy.

Istnieją jednak pewne dowody, że promieniowanie UV z lampy do paznokci może powodować raka skóry u młodych ludzi. Naukowcy przeprowadzili systematyczny przegląd pacjentów, którzy regularnie wykonywali manicure żelowy. Stwierdzili, że tylko niewielki odsetek tych osób był zagrożony czerniakiem.

Unikanie lamp do paznokci emitujących promieniowanie UV

Lampy do paznokci emitujące promieniowanie UV emitują szkodliwe promienie, które mogą powodować uszkodzenia skóry. Mogą one powodować przedwczesne zmarszczki, plamy starcze, a nawet raka skóry. Chociaż FDA nie otrzymała żadnych raportów o lampach UV powodujących oparzenia skóry, nadal warto ich unikać, jeśli masz wrażliwą skórę lub przyjmujesz pewne leki, które sprawiają, że jesteś bardziej wrażliwy na światło UV. Do leków tych należą antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne, estrogeny i dziurawiec.

Pomimo obaw związanych z lampami UV do paznokci, autorzy badania podkreślają, że nie ma wystarczających dowodów, aby wyciągnąć stanowcze wnioski. Nadal istnieje pole do dalszych badań, ale wydaje się, że lampy UV do paznokci mogą być czynnikiem ryzyka rozwoju raka skóry. Badacze zalecają unikanie tych urządzeń, zwłaszcza na grzbietach dłoni i stopach.

Lampy LED do paznokci nie emitują promieni UV, ale nadal narażają użytkownika na śladowe ilości światła UV. Lampy LED do paznokci są bezpieczne w użyciu, ale nadal warto stosować odpowiednie środki ostrożności podczas korzystania z nich. Skin Cancer Foundation sugeruje, aby przed użyciem suszarki do paznokci LED nałożyć na ręce krem z filtrem UVA lub UVB. Nie należy jednak nakładać kremu z filtrem bezpośrednio na paznokcie, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie.

Podczas gdy ryzyko zachorowania na raka skóry jest bardzo niskie przy okazjonalnym manicure, istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry, jeśli jesteś narażony na lampy do paznokci emitujące promieniowanie UV przez dłuższy czas. Naukowcy z MD Anderson w Sugar Land zalecają noszenie rękawiczek bez palców i ochrony przeciwsłonecznej podczas wykonywania manicure żelowego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka skóry.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *