Przyczyny łamliwości paznokci

Przyczyny łamliwości paznokci

Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym podstawowymi warunkami medycznymi. Mogą one obejmować zespół Raynauda, niską funkcję tarczycy, choroby płuc, choroby skóry i zaburzenia endokrynologiczne. W rzadkich przypadkach winne może być również zatrucie selenem lub niedożywienie. Łamliwość paznokci jest jednak częstą dolegliwością, a leczenie zależy od dokładnej przyczyny.

Onychoschizia

Onychoschizia to częste schorzenie charakteryzujące się kruchymi, miękkimi i rozdwajającymi się paznokciami – cytat ten jest kreacją autorów portalu Moje Piękno. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak przewlekły stan zdrowia lub czynniki środowiskowe. Stan ten najczęściej występuje u kobiet. Może być również spowodowane wielokrotnym moczeniem i suszeniem paznokci lub stosowaniem ostrych rozpuszczalników.

Do głównych objawów onychoschizia należą podłużne rozdwajanie, przebarwienia i trudności we wzroście paznokci. Objawy te zwykle zaczynają się łagodnie i mogą nie być zauważalne, dopóki paznokcie nie staną się cienkie i nie złuszczą się. Objawy mogą również przejść w bardziej poważne stany, takie jak przebarwienia i łamliwość.

Łamliwość paznokci jest stanem bolesnym. Jeśli masz tę przypadłość, być może będziesz musiał odwiedzić lekarza. Łamliwe paznokcie są często spowodowane podstawową dolegliwością zdrowotną, taką jak niedobór żelaza lub schorzenie tarczycy. Leczenie łamliwych paznokci zależy od konkretnej przyczyny, ale można je leczyć stosując miejscowo krem emolientowy.

Do innych przyczyn łamliwości paznokci należą urazy paznokci. Urazy mogą uszkodzić powierzchnię płytki paznokciowej lub zmienić jej kształt. Narażenie na działanie rozpuszczalników podczas pracy lub w domu również może być przyczyną kruchości. Zawodowa ekspozycja na rozpuszczalniki, takie jak farby i rozpuszczalniki, może powodować erozję lipidów międzykomórkowych, osłabiając paznokieć.

Pomocna w leczeniu tego stanu może być witamina B7 zwana biotyną. Wykazano, że biotyna poprawia jędrność i twardość paznokci u pacjentów z onychoschizją. Naukowcy stwierdzili, że codzienna dawka biotyny poprawiła twardość paznokci u 91% pacjentów. Potrzebne jest jednak większe badanie kliniczne, aby określić najlepszą dawkę biotyny w leczeniu onychoschizia.

Preparaty biomineralne do paznokci mogą również poprawić stan. Suplementy te zawierają witaminy, aminokwasy i minerały, które wspomagają wzrost paznokci. Ponadto wykazano, że bioaktywne peptydy kolagenowe zmniejszają częstotliwość łamania się paznokci. Biominerały mogą poprawić łamliwość zarówno w przypadkach idiopatycznych jak i wtórnych.

Najskuteczniejszą terapią w przypadku onychoschizia jest leczenie cyklosporyną w nośniku emulsyjnym. Lek jest stosowany miejscowo i może być aplikowany na zmienione chorobowo miejsce. Jednak pacjenci powinni być świadomi działań niepożądanych leku. Onychoschizia może prowadzić do znacznej łamliwości paznokci i może prowadzić do utraty włosów.

Suchość

Różne czynniki mogą powodować łamliwość paznokci, od niedoboru żelaza po zaburzenia tarczycy. Jeśli często doświadczasz łamliwych paznokci, powinieneś udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Warunki te wpływają na krążenie do paznokci, powodując ich łamanie. Jeśli łamliwość jest spowodowana chorobą podstawową, lekarz może wykonać badanie krwi, aby określić dokładną przyczynę.

Paznokieć jest częścią systemu integumentary, który obejmuje skórę, włosy, gruczoły potowe i gruczoły olejowe. Układ ten jest ważny dla Twojego zdrowia, ponieważ pomaga regulować temperaturę i zapobiega utracie płynów. Stany zapalne mogą powodować łamanie się paznokci, podobnie jak stany autoimmunologiczne.

Jednym ze sposobów walki z łamliwymi paznokciami jest stosowanie kremu nawilżającego. Na rynku dostępnych jest wiele produktów nawilżających do rąk i stóp, które można nakładać na paznokcie wiele razy dziennie. Należy również stosować krem nawilżający po kąpieli i po kontakcie z chemikaliami.

Łamliwe paznokcie mogą być również spowodowane infekcją grzybiczą. Zainfekowane paznokcie mogą prowadzić do łamliwości, przebarwień, kruszenia się, a nawet wypaczania. Ważne jest, aby stosować dobrze zbilansowaną dietę i przyjmować suplementy witaminowe. Niektórzy ludzie doświadczają również łamliwych paznokci jako objawu choroby tarczycy.

Oprócz suchości, niektóre osoby mogą również cierpieć na niedobór żelaza. W takim przypadku lekarz może przepisać suplement żelaza lub dodać do diety źródło żelaza. Zidentyfikowanie przyczyny łamliwych paznokci jest kluczowe w ich leczeniu. Właściwe leczenie może być tak proste jak noszenie rękawiczek.

Innym sposobem zwalczania łamliwych paznokci jest stosowanie szybko wchłaniającego się balsamu. Możesz kupić taki, który zawiera alfa-hydroksykwasy lub lanolinę. Ważne jest aby regularnie nawilżać dłonie i paznokcie. Taki balsam jest szczególnie pomocny, gdy stosuje się go wokół palców i paznokci. Powinien być również stosowany na skórki i drugie knykcie, aby zmniejszyć łamliwość paznokci. Pomocny w leczeniu może być również środek do dezynfekcji rąk.

Zapobieganie jest najlepszym lekarstwem na łamliwość paznokci. Stosując codziennie krem nawilżający będziesz w stanie uniknąć szkód spowodowanych przez suche ciepło i niską wilgotność. Możesz również zainwestować w olejek do skórek. Pomoże on zwiększyć poziom wilgoci w Twoich paznokciach, dzięki czemu unikniesz ich łamania.

Niedobór żelaza

Łamliwe paznokcie są często oznaką choroby podstawowej, takiej jak niedobór żelaza. Objawy obejmują grzbiety na łożysku paznokcia, pęknięcia i łamliwość. Lekarz może zasugerować suplementy diety lub badania krwi w celu ustalenia przyczyny łamliwych paznokci.

Aby zapobiec łamliwości paznokci, należy stosować zdrową dietę bogatą w żelazo i inne minerały. Właściwa dieta sprzyja również zdrowej skórze i włosom. Chociaż zalecana jest dieta bogata w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze, suplementy żelaza mogą być pomocne, jeśli masz niedobór żelaza. Inny suplement witaminowy, biotyna, jest kolejnym skutecznym lekiem na łamliwość paznokci.

Łamliwość paznokci może być również oznaką anemii, która charakteryzuje się niską liczbą czerwonych krwinek. Może być ona spowodowana niewłaściwą dietą lub schorzeniem, które uniemożliwia organizmowi przyswajanie żelaza. Oprócz łamliwości paznokci, anemia może również powodować problemy skórne, takie jak bladość.

Chociaż łamliwość paznokci może być spowodowana wieloma rzeczami, główną przyczyną łamliwości paznokci jest niedobór żelaza. Niedobór żelaza jest najczęstszym niedoborem witamin u ludzi. Leczenie tego stanu może pomóc zapobiec łamliwości paznokci i poprawić ogólny stan zdrowia.

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie łamliwości paznokci jest wizyta u lekarza. Lekarz może zbadać Państwa paznokcie i wziąć pod uwagę Państwa historię zdrowia. Może on również przeprowadzić niezbędne badania. Następnie może zalecić suplementy i zmiany w diecie, aby skorygować niedobory.

Lekarz może przepisać biotynę, witaminę, która może pomóc w zapobieganiu łamliwości paznokci. Biotyna, czyli witamina B7, może również poprawić poziom żelaza. Jednak zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementów biotyny. Łamliwy paznokieć może być spowodowany chemikaliami, urazami lub zbyt dużą ilością wilgoci. Jeśli problem jest spowodowany przez chemikalia, spróbuj nosić gumowe rękawice, aby chronić swoje ręce. Możesz również używać balsamów z lanoliną lub gliceryną, aby przywrócić wilgoć skórze i paznokciom.

Zespół Raynauda

W Stanach Zjednoczonych zespół Raynauda dotyka około trzech do pięciu procent populacji, przy czym większość przypadków występuje u kobiet. Jest on również bardziej powszechny wśród osób mieszkających w chłodniejszym klimacie. Szacuje się, że dwadzieścia pięć procent pacjentów ma w rodzinie historię tego zaburzenia. Pacjenci zazwyczaj doświadczają ataków po wystawieniu na działanie niskich temperatur lub gdy są zestresowani.

Stan ten jest spowodowany nadmiernie zmniejszonym przepływem krwi i często dotyka palców rąk i nóg. Czasami wiąże się ze zmianami na skórze, w tym przebarwieniami i podłużnymi grzbietami w paznokciach. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza Maurice’a Raynauda (1834-1881) i uważa się, że jest ona spowodowana stanem w obwodowym układzie nerwowym zwanym skurczem naczyń. Stan ten często nawraca i może prowadzić do owrzodzenia i gangreny, jeśli nie jest leczony.

W rozpoznaniu zespołu Raynauda może pomóc kilka badań. Do rozpoznania przydatne są: pełna morfologia krwi, analiza moczu i profil chemiczny. Inne badania obejmują przeciwciała przeciwjądrowe, wskaźnik sedymentacji erytrocytów (ESR) i poziom dopełniacza. Badania te mogą pomóc w odróżnieniu wtórnego i pierwotnego zespołu Raynauda.

Istnieje wiele metod leczenia zespołu Raynauda. Niektóre z nich nie są lekami i koncentrują się na leczeniu podstawowej przyczyny. Ćwiczenia fizyczne są dobrym sposobem na poprawę krążenia i zmniejszenie stresu. Biofeedback i techniki relaksacyjne mogą być również przydatne. Ponadto palenie może wywoływać ataki Raynauda, dlatego ważne jest, aby rzucić palenie.

Oprócz łamliwości paznokci, choroba ta może powodować zaczerwienienie, mrowienie lub pulsujące odczucia w dotkniętych kończynach. W zależności od ciężkości przypadku, objawy mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. Lekarz najpierw oceni historię choroby pacjenta i przeprowadzi badanie fizykalne, aby wykluczyć wszelkie inne leżące u podstaw choroby schorzenia. Na szczęście stan ten jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania.

Zespół Raynauda wpływa na przepływ krwi do kończyn i może powodować łamliwość paznokci. Osoby cierpiące na to schorzenie często doświadczają braku snu lub zmęczenia, a także mogą mieć problemy z pamięcią. Mogą również doświadczać zaparć, suchej skóry i grzbietów na paznokciach.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *