Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz zregenerować twarde skórki wokół paznokci. Chociaż noszenie rękawiczek przez cały czas mogłoby pomóc, nie jest to praktyczne dla większości z nas. Na szczęście paznokcie i włosy są zbudowane z tej samej substancji: keratyny. To samo białko jest również głównym składnikiem łusek i piór.
Podkręć bardziej skórki
Aby Twoje paznokcie wyglądały jak najlepiej, zadbaj o swoje skórki. Ważne jest, aby utrzymywać skórki w zdrowiu, aby nie rozdwajały się i nie zarastały – słowa te są produktem ekspertów strony czystochem.pl. Często zaniedbujemy opiłowywanie naszych skórek, ponieważ myślimy, że to je osłabi. W rzeczywistości opiłowanie boków skórek sprawi, że będą one bardziej kwadratowe lub prostokątne.
Przerośnięte skórki mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest niewłaściwa pielęgnacja paznokci, a także problemy ogólnoustrojowe w organizmie. Na przykład niewłaściwa pielęgnacja skórek może prowadzić do ich przerostu, ponieważ skaleczenie lub nacięcie może spowodować zbyt szybki odrost skórek. Aby tego uniknąć, utrzymuj paznokcie w wilgoci i delikatnie odsuwaj skórki.
Zastosuj olejek do skórek
Możesz użyć olejku do skórek, aby zregenerować twarde skórki wokół paznokci. Możesz nałożyć ten olejek na miejsca wokół paznokci na noc. Dzięki temu nawilżysz je i sprawisz, że będą bardziej miękkie. Ważne jest jednak, aby stosować go tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebujesz naprawić swoje skórki.
Większość olejków do skórek zawiera witaminę E i zawiera odżywcze olejki, które mogą pomóc w utrzymaniu elastyczności twardych skórek. Popularne olejki do skórek są produkowane z oleju z kiełków pszenicy, oleju z pestek moreli, oleju krokoszowego, olejku lawendowego, oleju jojoba i oleju morelowego. Niektóre z nich zawierają kwas cytrynowy, dzięki czemu szybciej wchłaniają się w skórę.
Kilka kropel olejku do skórek może pomóc przywrócić skórkom ich zdrowy stan. Możesz nakładać go bezpośrednio na skórki lub użyć aplikatora typu roll-on. Nałóż olejek na paznokcie i skórki po ich umyciu. Delikatnie wmasuj w nie olejek, wykonując okrężne ruchy. Olejek do skórek może być również częścią Twojej wieczornej pielęgnacji.
Dobry olejek do skórek zawiera właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne. Pomaga również zapobiegać infekcjom poprzez zwiększenie krążenia i odżywienie płytki paznokcia. Niektóre olejki do skórek zawierają olej skwalanowy, węglowodór o właściwościach zmiękczających, który występuje naturalnie w płytce paznokcia. Ma on również niską masę cząsteczkową, dzięki czemu łatwo zagłębia się w skórki.
Skórki na dłoniach są ważną częścią Twoich paznokci. Jeśli często pracujesz rękami i nie nawilżasz tego obszaru, może on ulec uszkodzeniu i infekcji. Stosowanie olejku do skórek pomoże zregenerować te skórki i przywrócić je do zdrowego stanu.
Dobry olejek do skórek zawiera olej jojoba i witaminę E. Są to najlepsze składniki do odżywienia skóry. Nałóż niewielką ilość olejku u podstawy każdego paznokcia i wzdłuż boków. Upewnij się, że delikatnie masujesz. Następnie zastosuj krem do rąk, aby zakończyć leczenie. Zazwyczaj olejek do skórek należy stosować raz lub dwa razy dziennie.
Stosowanie olejku do skórek pomaga nawilżyć skórę wokół paznokci. Może również pomóc skórkom, które są suche. Szukaj olejku, który zawiera witaminy A, E, B1 i B6, aby pomóc skórkom w gojeniu i regeneracji.
Unikaj paronychii bakteryjnej
Na szczęście jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec paronychii bakteryjnej i zregenerować twarde skórki wokół paznokci. W większości przypadków paronychia zagoi się bez konieczności stosowania leków. Objawy mogą obejmować zaczerwienienie i obrzęk paznokcia, a także ból i ciepło. Jeśli jednak w miejscu tym pojawi się ropa lub stan zapalny skóry, konieczne może być zastosowanie antybiotyków. Antybiotyki wzmocnią zdolność Twojego organizmu do zwalczania bakterii i drożdży, które są odpowiedzialne za infekcję.
Paronychia bakteryjna jest częstym problemem i może mieć charakter ostry lub przewlekły. Dochodzi do niej, gdy fałd skóry wokół paznokcia zostaje uszkodzony, a bakterie i grzyby mogą zacząć rosnąć i rozmnażać się. Zainfekowana skóra jest delikatna, może być biaława i wypełniona ropą. Może wystąpić zarówno na paznokciach u stóp jak i u nóg, a jego przebieg może być od łagodnego do ciężkiego. Nawet łagodny przypadek może być bardzo bolesny.
Najlepszym sposobem uniknięcia paronychii bakteryjnej jest stosowanie kremu nawilżającego lub balsamu do rąk. Zapobiegnie to wysychaniu i zakażeniu skóry wokół paznokci. Możesz również używać zmywacza do paznokci, który nie zawiera acetonu.
Przewlekła paronychia może być trudna do leczenia, a proces leczenia może trwać kilka miesięcy. Jednak przy konsekwentnym leczeniu można uniknąć bolesnych epizodów ostrego zapalenia. Stan ten nie jest już uważany za chorobę grzybiczą, ale nadal jest to stan zapalny. Główną rolę w terapii odgrywają miejscowe sterydy, które są bardziej skuteczne niż leki przeciwgrzybicze. W bardziej opornych przypadkach można zastosować zabiegi chirurgiczne. Technika ta pozwala zachować płytkę paznokciową i umożliwia szybkie gojenie bez tworzenia ubytku skóry.
Jeśli u pacjenta występuje przewlekła paronychia, należy rozważyć zabieg marsupializacji eponychium. Zabieg ten jest skuteczną metodą leczenia paronychii i pozwala na drenaż grzbietowego dachu macierzy germinalnej. W przypadku współistniejących nieprawidłowości paznokciowych również zaleca się usunięcie paznokcia.
Spiłuj skórki bardziej
Bardzo ważne jest, aby skórki wokół paznokci pozostały zdrowe i zadbane. Nie tylko pomagają one utrzymać palce wolne od infekcji, ale także chronią je przed uszkodzeniami i rozdwajaniem. Często zaniedbujemy te części naszego ciała, ale uszkodzenie skórek pozostawia nas bardziej podatnymi na infekcje. Wykonując kilka prostych kroków, możesz zachować zdrowe i mocne skórki.
Pierwszym krokiem jest zaprzestanie uszkadzania skórek. Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia skórek jest nawyk obgryzania paznokci. Aby przełamać ten nawyk, pamiętaj o noszeniu na palcach bandaża, który zniechęci Cię do obgryzania paznokci.
Aby zapobiec przerastaniu skórek, powinnaś zawsze delikatnie je odsuwać. Dzięki temu nie będą one rosły aż do górnej części łożyska paznokcia. Przerośnięte skórki mogą być również oznaką problemów ogólnoustrojowych w organizmie. Jeśli nie są leczone, przerośnięte skórki mogą prowadzić do infekcji paznokcia i powodować inne problemy. W ciężkich przypadkach infekcja może spowodować obrzęk, ból lub przebarwienie paznokcia.
Podobne tematy